Hyatt Regency Kotor Bay Resort
Kompanija Krolbay i hotelska grupa Hyatt Hotels Corporation 1.juna 2023. god. zvanično su otvorili Hyatt Regency Kotor Bay Resort. Smješten u srcu čuvenog Bokokotorskog zaliva pod zaštitom UNESCO-a, prvi Hyatt resort u Crnoj Gori nudi gostima jedinstven ugođaj.
Hyatt Regency Kotor Bay Resort, smješten na Markovom rtu, na lokacij koja je prepoznata kao prirodno lječilište, predstavlja savršeno mjesto za odmor i opuštanje, u jedinstvenoj atmosferi harmonije sa prirodom. Savremeni, ekološki dizajn i sklad spoljašnijh i unutrašnjih prostora bio je glavni fokus u procesu kreiranja koncepta ovog hotela.
Hyatt Regency Kotor Bay Resort raspolaže sa 252 moderno opremljene i udobne smještajne jedinice (205 soba, 21 premium apartmana i 26 deluxe apartmana), 4 restorana sa internacionalnom kuhinjom, nekoliko barova, 3 savremene konferencijske sale. Resort je upotpunjen i prirodnom plažom, te nudi 2 spoljna i jedan unutrašnji bazen.
Uz sve navedeno, resort u svom sklopu ima potpuno opremljen fitness centar, sobu za jogu i pilates, kao i prostran spa i wellness, pružajući gostima opuštanje i uživanje u miru sa jedinstvenim pogledom na zaliv i planinski krajolik.
Mövenpick Teuta Kotor Bay u Risnu
Kompanija Mövenpick Teuta Kotor Bay, hotelski rizort sa pet zvjezdica u Risnu, dio je ambicioznog plana rekonstrukcije nekadašnjeg hotela “Teuta” u koji će do otvaranja, 2025. godine, biti investiran 41 milion eura.
Pozicionirana na samoj obali svjetski poznatog Bokokotorskog zaliva pod UNESCO zaštitom, rezidencijalna kolekcija je dio jedinog „mix-used” odmarališta u unutrašnjosti Boke i prvog te vrste u Risnu, gradu drevne istorije, kulture i baštine.
Po dobijanju svih saglasnosti kompanija je ušla u partnerstvo sa renomiranom hotelskom grupacijom Accor i zajednički odredila brend Mövenpick.
Mješoviti model podrazumijeva razvoj izuzetnog hotelskog sadržaja sa 151 jedinicom od čega je 66 na tržištu nekretnina i 85 klasičnih smještajnih jedinica u konceptu koji objedinjava jedinstven pristup ugostiteljstvu sa osvrtom na istoriju i tradiciju Risna i zaliva Boke.
U pitanju su rekonstrukcija bivšeg hotela Teuta, uspostavljanje marine sa 120 vezova za jahte do 30 metara dužine, potom transformacija Zadužbine Ljubatovića u luksuzni butik hotel, te formiranje Eko-sela i organske farme kao dodatnog odredišta za vlasnike i goste u Mövenpick Hotel and Residences.
Na prostoru od 17.5 hiljada metara kvadratnih najmirnijeg dijela slikovitog Bokokotorskog zaliva, Mövenpick Teuta Kotor Bay resort će, uz hotelsku plažu i zatvoreni bazen, ponuditi 151 elegantnu i udobnu smještajnu jedinicu, restorane, bar, konferencijski prostor te spa centar sa širokim sadržajem.
Bigova Bay Resort
Za razvoj infrastrukture budućeg kompleksa Bigova Bay na rtu Trašte u kotorskoj opštini, najavljeno je ulaganje od 400 mil EUR.
Planiran je turistički rizort “mixed used” namjene koji će uključivati hotel, restorane, vile i druge stambene, komercijalne i zabavne komponente. Predviđen kapacitet izgradnje na dijelu poluostrva koji je u posjedu Bigove Bay je veći od 105.000 kvadrata bruto građevinske površine, a rezidencijalne jedinice su namijenjene prodaji.
Projekat se realizuje u skladu sa Državnom studijom lokacije Sektor 38 i Lokalnom studijom lokacije Trašte, odnosno njihovim izmjenama i dopunama iz 2015. godine koje definišu dozvoljene spratnosti za rezidencijalnu i hotelsku komponentu.
Opština Kotor, Direkcija za uređenje i izgradnju Kotora i kompanija Bigova Bay potpisali su u decembru 2019. godine sporazum kojim je predviđena izgradnja dva hotela, od kojih je jedan sa 478 ležajeva, a drugi je manji, uz određeni broj vila.
U avgustu 2020. potpisan je prvi izvođački ugovor između kompanija BBI Development i Briv Construction za komunalno opremanje zemljišta i izgradnju komunalne infrstrukture za potrebe projekta Bigova Bay. Prva faza radova završena je sredinom 2021.
Vlada je 2022. godine dala saglasnost da se upiše hipoteka na katastarskoj parceli broj 1483/1, l.n. 547, KO Lješevići, procijenjene vrijednosti 7,47 mil EUR u korist kompanije Bigova bay.
U novembru 2022. je potpisan ugovor za izgradnju primarne infrastrukture za ovaj projekat, koji podrazumijeva izgradnju vodovoda, struje i optike za Donji Grbalj. Vrijednost projekta je 6,2 mil EUR, a rok za završetak radova je 13 mjeseci.
Marriott Hotel Kotor
U srcu Kotora, na lokaciji nekadašnjeg Ugostiteljsko-rekreativnog centra (URC), u avgustu 2022. god. počela je izgradnja luksuznog hotela kategorije pet zvjezdica.
Hotel, objekat iz lanca hotela Marriott, se gradi nadomak Starog grada, na priobalnoj lokaciji, između korita rijeke Škurde i morske obale, u zahvatu Državne studije lokacije (DSL) “Sektor 15” Sveti Matija ušće Škurde.
Površina parcele kompleksa iznosi 7.475 m2, a u okviru nje je planirana izgradnja objekta, dok bruto građevinska površina objekta iznosi 13.427,7 m2.
U aprilu 2021. je državni arhitekta dao saglasnost na idejno rješenje novog hotel. Kako ja navedeno u idejnom rješenju, na ovoj lokaciji predviđena je izgradnja hotelskog kompleksa visoke kategorije, uređenje javnog hotelskog kupališta i izgradnja šetališta – lungo mare na prostoru između hotela i kupališta uz obalu rijeke Škurde do postojećeg mosta.
U hotelu će biti ukupno 120 smještajnih jedinica – soba i apartmana. Sve smještajne jedinice odgovaraće kategoriji hotela 5+ zvjezdica.
Objekat će imati i dvije podzemne etaže, gdje će biti smješteni parking prostori, ali i sve servisne i prateće prostorije neophodne za funkcionisanje hotela, kako stoji u idejnom rješenju.
Završetak gradnje očekuje se 2025.
Foto: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma/Idejno rješenje/Business Art
Japanski biznis u Kotoru: Daido metal Kotor AD
Kompanija Daido Metal Kotor AD, sa sjedištem u Kotoru, registrovana je u avgustu, 2002. godine, te posluje više od 20 godina.
Osnovni proizvodni program kompanije Daido Metal Kotor su klizni radijalni i aksijalni poluležajevi i klizne čaure za motore sa unutrašnjim sagorijevanjem.
Dopunski proizvodni program su: izrada ležaja od bijele kovine za brodske motore, kompresore, turbine itd. i izrada kliznih elemenata od integralnih materijala na bazi legura bakra i legura aluminijuma.
Fabrika posjeduje 11.500 m2 proizvodnih hala i 2.500 m2 kancelarijskog prostora i pomocnih objekata, na povrsini od 70.000 m2 sopstvenog zemljista, kao i vrhunsku opremu za proizvodnju kliznih elemenata.
Daido Metal Kotor zapošljava 133 radnika.
Japanska kompanija Daido Metal Company Ltd. vlasnik je 99,6% akcija društva.
Žičara „Kotor – Lovćen“
Projekat Žičare „Kotor – Lovćen“ realizuje konzorcijum "Leitner – žičara Kotor 1350", koji čine kompanije Novi Volvox Podgorica i "Leitner" Italija na osnovu koncesionog ugovora koji je potpisan u decembru 2021. godine. Prema koncesionom ugovoru, koncesionar će koristiti žičaru, sa propratnim sadržajima, 30 godina, nakon čega će to pripasti državi. Koncesiona naknada iznosi 15 odsto neto vrijednosti profita od upravljanja žičarom i pratećim sadržajima, a koncesionar se obavezao da uloži oko 20 miliona eura.
Trasa Žičare polazi od Duba, koji se nalazi na teritoriji opštine Kotor i vodi do lokaliteta Kuk na planini Lovćen, na 1.348m nadmorske visine. Žičara ima 48 gondola, koja po satu, može da preveze do 1.200 putnika, a vrijeme putovanja u oba smjera traje 22 minuta.
Pogled na Boku i boravak na Lovćenu, mogućnost da se za 11 minuta popnete do ove fantastične pozicije, lakši pristup Nacionalnom parku Lovćen za turiste, definitivno svrstavaju ponudu žičare u red nezaobilaznih atrakcija za sve koji posjete Crnu Goru. Žičara „Kotor – Lovćen“ će biti dio održive, ekološki orijentisane priče, koja će u razvoju sadržaja pratiti svjetske turističke trendove u dijelu aktivnog odmora i njegovanja autentičnih vrijednosti na svim nivoima.